Rodzaje zabiegów
Operacja klasyczna usunięcia żylaków metodą Babcock'a
Operacja polega na usunięciu żyły odpiszczelowej przebiegającej na wewnętrznej powierzchni podudzia i uda, od kostki przyśrodkowej do pachwiny. Wykonuje się cięcie w pachwinie zwykle okolo 4 cm długości oraz drugie przy kostce (około 1 cm) lub powyżej na podudziu gdy żyła niewydolna jest odcinkowo. Żylaki usuwa się z oddzielnych cięć dł około 2-5 mm.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym z dodatkowym"wsparciem" anestezjologa - krótkotrwałym znieczuleniem dożylnym lub w znieczuleniu tumescencyjnym.
Powrót do zdrowia zwykle zajmuje kolo 1 miesiąca.
Operacja klasyczna usunięcia żylaków z dorzecza żyły odstrzałkowej
Operacja polega na usunięciu żyły odstrzałkowej przebiegającej na tylnej powierzchni podudzia od kostki zewnętrznej do dołu podkolanowego. Wykonuje się cięcie w dole podkolanowym długości około 3 cm i kolejne na granicy środkowej i obwodowej 1/3 podudzia dł. około 1 cm. Żylaki usuwa się z oddzielnych cięć dł około 2-5 mm.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym z dodatkowym"wsparciem" anestezjologa - krótkotrwałym znieczuleniem dożylnym lub w znieczuleniu tumescencyjnym.
Operacja klasyczna usunięcia żylaków metodą Varady'ego, flebektomia.
Operacja polega na usunięciu żył siateczkowatych oraz małych żylaków z małych cięć około 1 mm.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
RF - Zabieg usunięcia żylaków metodą małoinwazyjną, wewnątrznaczyniowo ClosureFast™ Procedure firmy Medtronic prądem o częstotliwości fal radiowych (RF)
Polega na termicznej koagulacji (zniszczeniu) żyły bez jej usuwania. Żyła stopniowo ulega włóknieniu. W znieczuleniu miejscowym nakłuwa się żyłę odpiszczelową lub odstrzałkową ( żyły powierzchowne), przez które wprowadza się aplikator fal radiowych (cewnik o średnicy około 1 mm).
Następnie znieczulana jest żyła, którą będziemy niszczyli - znieczulenie tumescencyjne, polegające na ostrzyknieciu żyły w miejscu działania ciepła roztworem znieczulajaco-chłodzącym poprzez nakłucia skóry powyżej żyły co około 8--10 cm. Po uruchomieniu generatora stopniowo wysuwany jest aplikator i dochodzi do cieplnej koagulacji żyly. Na zakończenie wstrzykiwany jest do żylaków roztwór 2% Aethoxysclerolu w postaci piany przez uprzednio założone venflony (małe cewniki). Skleroterapia moze byc zastapiona flebektomią, bądź odroczona w zależności od pacjenta. Po zabiegu zakłada się pończochy uciskowe. Zabieg odbywa się pod kontrolą USG.
Zamykanie żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej klejem tkankowym VenaBlock lub VenaSeal Closure System
Polega na zamknięciu żyły za pomocą kleju tkankowego aplikowanego do żył. Żyłę nakłuwa się w znieczuleniu miejscowym na podudziu poniżej kolana i wprowadza aplikator pozycjonując go pod kontrolą USG Doppler. Metoda nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego żyły (nie trzeba wykonywać nakłuć wzdłuż żyły w odróżnieniu od metod termicznych RF lub EVLT). Nie wymaga kompresjoterapii.
Zamykanie żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej metodą farmakomechaniczną Flebogrif
Polega na zamknięciu żyły za pomocą sklerozantu 3% Aethoxysclerolu aplikowanego przez cewnik uzbrojony w metalowe haczyki, które jednoczasowo niszczą śródbłonek żyły. Naczynie nakłuwa się w znieczuleniu miejscowym na podudziu poniżej kolana i wprowadza aplikator pozycjonując go pod kontrolą USG Doppler. Metoda nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego żyły (nie trzeba wykonywać nakłuć wzdłuż żyły w odróżnieniu od metod termicznych RF lub EVLT). Wskazana jest kompresjoterapia przez okres 4 tygodni.
Zabieg skleroterapii
Zabieg polega na chemicznym niszczeniu śródbłonka naczyń, które w tym mechanizmie ulegają włóknieniu i zamknięciu. Substancją czynną jest Aethxysclerol. W zależności od kalibru naczynia używa się różnego stężenia sklerozantu 0,5%, 1%, 2% lub 3 %. Efekt jest osiągany poprzez wstrzykiwanie środka-injekcje dożylnie w postaci płynu lub piany.