Tel. 604 058 628 email: akuklinski@wp.pl

Zabieg skleroterapii Dla pacjenta

Zabieg skleroterapii

Zabieg polega na chemicznym niszczeniu śródbłonka naczyń, które w tym mechanizmie ulegają włóknieniu i zamknięciu. Substancją czynną jest Aethxysclerol. W zależności od kalibru naczynia używa się różnego stężenia sklerozantu 0,5%, 1%, 2% lub 3 %. Efekt jest osiągany poprzez wstrzykiwanie środka-iniekcje dożylnie w postaci płynu lub piany.

Po podaniu substancji mogą wystąpić przemijające podrażnienia skóry w postaci zaczerwienienia oraz powstać krwiaki, które ustępują w ciągu 2 tygodni. Niekiedy pojawiają się przebarwienia, które ustępują zwykle do 6 m-cy, ale mogą pozostawać nawet do 1,5 roku. Żylaki początkowo mogą być wyczuwalne, a nawet bolesne. Bóle ustępują po 4 tygodniach. W kolejnych miesiącach następuje stopniowo włóknienie żylaków i ich zanikanie i zmiana konsystencji na podobną do otaczających tkanek.

Zabiegu nie można zastosować w przypadku wad serca z ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej!!!!

Inne p/wskazania do skleroterapii to: niedokrwienie kończyn dolnych, unieruchomienie w łóżku, cukrzyca powikłana neuro lub angiopatią, ciąża, zakrzepica żył głębokich, obrzęk chłonny, astma oskrzelowa.

Po skleroterapii mogą wystąpić przemijające bóle głowy lub w klatce piersiowej.

Zalecenia przed zabiegiem:

  • Nie jeść i nie pić 4 godz.  przed zabiegiem

Zalecenia przed zabiegiem:

  • Kończyna po zabiegu powinna być zabandażowana opaskami elastycznymi lub powinna być założona pończocha uciskowa II klasy kompresji na 3 doby, następnie w ciągu dnia przez okres 4 tygodni
  • Po zabiegu należy spacerować przez 20 min celem uruchomienia pompy mięśniowej
  • Środek jest dezaktywowany w krążeniu w przeciągu kilku – kilkunastu minut
  • Zgłosić się na wizytę kontrolną po 3 tygodniach celem ewakuacji zalegającej w żyłach zhemolizowanej krwi lub w celu uzupełniającej skleroterapii

Krwiaki po zabiegu znikają w ciągu 2 tygodni.
Przebarwienia występują w 8-20 % i znikają zwykle do 6 m-cy. W nielicznych przypadkach mogą utrzymywać się do 1,5 roku.
W przypadku utrzymującego się nacieku zapalnego należy zgłosić się na kontrolę.

Usunięcie lub zniszczenie chorych żył powierzchownych nie wpływa negatywnie na krążenie żylne kończyny dolnej ponieważ układ żył powierzchownych odprowadza jedynie 10% krwi, pozostałe 90% odprowadzane jest przez układ żył głębokich.  Co więcej pozostawienie chorych naczyń znacznie pogarsza odpływ krwi żylnej z nogi powodując zaburzenia ukrwienia skóry i w konsekwencji może doprowadzić do powstania zmian troficznych lub owrzodzeń pochodzenia żylnego.

Operacji lub zabiegów małoinwazyjnych nie powinno się przeprowadzać podczas infekcji zakaźnych lub podczas menstruacji (zwłaszcza w pierwszych dniach).

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej